Aktualności


29 lutego 2016

9 pomysłów, na co można pozyskać dotacje

Dzięki wsparciu doświadczonych specjalistów z zewnętrznych firm, pozyskiwanie dotacji nie stanowi problemu i w zdecydowanej większości przypadków kończy się sukcesem. Duży zastrzyk finansowy jest kuszący, pojawia się jednak pytanie: „Na co pozyskać dotacje?”. Możliwości jest mnóstwo! Z poniżej listy dowiesz się, na co wykorzystać dotacje w perspektywie 2014-2020.

Pomysł #1 – nowa infrastruktura
Budowa lub rozbudowa obiektów, zakup maszyn, instalacji czy urządzeń… Pomysłów na dotacje jest wiele, a każde przedsiębiorstwo na pewno zmaga się z brakiem przestrzeni czy odpowiednich sprzętów. Dzięki dotacjom UE te braki będą mogli wypełnić na przykład przedsiębiorcy z pomorskiego dzięki Działaniu 2.2.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.


Pomysł #2 – sprzęt lub technologia do prowadzenia prac B+R
Na co wykorzystać dotacje? Na inwestycje w centra badawczo-rozwojowe! Zakupione sprzęty lub technologie będą służyć przez lata, dzięki czemu nie będzie trzeba wydawać funduszy na zakup badań prowadzonych przez inne jednostki. W ramach  Działania 2.1 PO IR „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw” do podziału jest aż miliard złotych!


Pomysł #3 – wdrożenie wyników prac B+R
Pomysły na dotacje nie kończą się na zakupie sprzętu. Dzięki poddziałaniu 3.2.1 PO IR „Badania na rynek”, pozyskane dotacje można wydać na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych – prowadzonych przez siebie i zakupionych od innych przedsiębiorców.


Pomysł #4 – procesy wytwarzania produktów lub świadczenia usług
Na co jeszcze pozyskać dotacje? Chociażby na innowacje procesowe. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw produkcyjnych, jak i tych z branży usługowej. Jednym z programów, z których można pozyskać fundusze UE na ten cel, jest Poddziałanie 1.4.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Pozyskiwanie dotacji najlepiej przekazać  doświadczonemu konsultantowi, który doradzi, jak skonstruować wniosek, by projekt zdobył dofinansowanie.


Pomysł #5 – inwestycje w wartości niematerialne i prawne
Pomysły na dotacje mogą dotyczyć też oprogramowania, nabycia praw patentowych, licencji oraz know how, a nawet nieopatentowanej wiedzy technicznej… Wszystko zależy od aktualnych potrzeb Twojej firmy. Jeśli prowadzisz firmę w województwie zachodniopomorskim, możesz starać się o dofinansowanie w ramach Działania 1.5 RPO WZ. Budżet konkursu to 56 400 000 PLN.


Pomysł #6 – eko‑innowacje
Bądź eko! Pozyskiwanie dotacji może pomóc również planecie. Część programów pozwala na zdobycie funduszy UE na innowacje ekologiczne takie jak recycling materiałów, ekologiczne budownictwo czy inteligentne zakupy. Około 50 000 000 PLN czeka do podziału wśród przedsiębiorców z łódzkiego w ramach Poddziałania II.3.1 RPO WŁ „Innowacje w MŚP”.


Pomysł #7 – wykorzystanie TIK
TIK to technologie informacyjno-komunikacyjne. Dotacje można wykorzystać  na przedsięwzięcia, które zakładają ich użycie. Dzięki wykorzystaniu funduszy UE na ten cel Twoja firma będzie mogła w innowacyjny sposób przetwarzać, gromadzić i przesyłać informacje w formie elektronicznej. Pozyskanie dotacji na ten cel możliwe jest w województwie łódzkim w ramach Poddziałania II.3.1 RPO WŁ „Innowacje w MŚP”.


Pomysł #8 – realizacja zmian procesu produkcyjnego
Czas na zmiany? Pozyskiwanie dotacji UE pozwoli na wprowadzenie zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub zmian w zakresie sposobu świadczenia usług. Dotyczy to również usług świadczonych drogą elektroniczną. W ramach działań programów regionalnych, na fundusze UE mogą liczyć firmy z pomorskiego, łódzkiego czy zachodniopomorskiego.


Pomysł #9 – nowe systemy zarządzania
A jeśli sam proces produkcyjny nie wystarczy i potrzebne są gruntowne zmiany w sposobie organizacji firmy? Możesz wykorzystać dotacje na wdrożenie nowych systemów zarządzania. Taką szansę mają chociażby przedsiębiorcy z pomorskiego – w ramach Działania 2.2.1 RPO WP do podziału jest aż 15 000 000 EUR.
Pomysły na dotacje to worek bez dna. Warto dobrze przemyśleć potrzeby swojej firmy, a następnie skontaktować się z specjalistą w tym zakresie, który pomoże w doborze odpowiedniego programu i krok po kroku przygotuje wniosek. Dzięki temu nie zgubimy się w meandrach pozyskiwania dotacji!